Bł. Karolina, patronka młodzieży,
wśród naszej młodzieży jako wzór i ideał czystości
Bł. Karolina Kózkówna nawiedziła naszą szkołę (w relikwiach) poprzez uczestnictwo delegacji z naszej szkoły ponad 150 uczniów klas trzecich we Mszy św. i nabożeństwie w kościele św. Mateusza. Msza święta i krótkie nabożeństwo pozwoliły młodzieży bliżej poznać postać bł. Karoliny. W szkole katecheci na lekcjach religii we wszystkich klasach przybliżyli jej życiorys i modlili się do niej litanią. Błogosławiona jako patronka młodzieży i Ruchu Czystych Serc przyczyniła się u młodzieży do refleksji i zastanowienia się nad sobą.
W środę (9.01.2008) uczestniczyliśmy w spotkaniu z błogosławioną w parafii św. Mateusza. Mszy św. i nabożeństwu przewodniczył ks. Kazimierz, który w kilku zdaniach przybliżył jej postać zwracając w szczególny sposób na czystość jako wyzwanie stojące przed dzisiejszą młodzieżą. O przyjęciu głoszonych, przez księdza, przemyśleń świadczyła idealna cisza i nabożne skupienie wśród uczestników.
Ksiądz przybliżając błogosławioną powiedział m.in., że Karolina urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. Pięć dni później otrzymała chrzest w kościele parafialnym w Radłowie. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie wieczorem i przy posiłkach, w codziennym śpiewaniu Godzinek, częstym przystępowaniu do sakramentów i uczestniczeniu we Mszy także w dzień powszedni. Ich uboga chata była nazywana "kościółkiem". Krewni i sąsiedzi gromadzili się tam często na wspólne czytanie Pisma świętego, żywotów świętych i religijnych czasopism. W Wielkim Poście śpiewano tam Gorzkie Żale, a w okresie Bożego Narodzenia - kolędy. Od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Nie rozstawała się z otrzymanym od matki różańcem - modliła się nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. We wszystkim była posłuszna rodzicom, z miłością i troską opiekowała się licznym młodszym rodzeństwem. Karolina była urodzoną katechetką. Nie poprzestawała na tym, że poznała jakąś prawdę wiary lub usłyszała ważne słowo; zawsze spieszyła, by przekazać je innym. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci. Wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi. Zginęła w wieku zaledwie 16 lat, na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilku dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane zwłoki. 10 czerwca 1987 r. Jan Paweł II w Tarnowie beatyfikował Karolinę. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc. 18 listopada 2006 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny.
Spotkanie z bł. Karoliną zakończyła litania oraz ucałowanie relikwii.

Po spotkaniu w kościele św. Mateusza procesjonalnie młodzież przeniosła relikwie do kościoła Św. Floriana maszerując ulicami miasta. Dość duża ilość młodzieży z obrazem na czele i relikwiami błogosławionej wzbudzała zaciekawienie wśród mieszkańców Pabianic, czy to dorosłych czy młodzieży. Była to manifestacja wiary i świadectwo ufności w pośrednictwo świętych.
Procesja zakończyła się przekazaniem obrazu i relikwii. Pożegnaliśmy się z błogosławioną, aby wrócić do szkolnych obowiązków.
Mogę zaryzykować stwierdzenie, że to spotkanie wywarło głęboki wpływ na młodzież które zaowocuje zastanowieniem się nad sobą, a może nawet postanowieniami do naśladowania błogosławionej w życiu codziennym.
To wszystko pozwoliło bliżej poznać błogosławioną z chęcią wcielania w swoje życie jej ideałów i mogę zaryzykować, że stała się dla niektórych wzorem i ideałem do naśladowania.