Lekcja historii i patriotyzmu
W ramach obchodów XXXI Dni Pabianic w naszej szkole pod patronatem wiceprezydenta Pabianic p. Dariusza Wypycha odbyło się spotkanie z p. Violettą Kardynał - dziennikarzem, reżyserem filmów historycznych i korespondentem TP Polonia.
O godzinie 9.00 film UPSIDE DOWN obejrzała młodzież naszej szkoły.
Film dokumentuje problem używania w oświatowych mediach zwrotu „polskie obozy koncentracyjne”, a także ignorancji młodzieży na temat tych, którzy stali się zbrodniarzami II Wojny Światowej.
Po projekcji dyskusję poprowadził p. Andrzej Pasiński.
O godzinie 10.30 na projekcję filmu przybyli przedstawiciele - uczniowie pabianickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – Gimnazjum nr 1 i 2, I i II Liceum Ogólnokształcące oraz ZSZ nr 1 i 2 wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście:
p. Artur Ossowki - st. Specjalista w IPN w Łodzi
p. Dariusz Wypych – zastępca prezydenta Miasta
p. Lucyna Kling - st. Wizytator KO w Łodzi
p. Jan Kwiatkowski – prezes Związku Sybiraków w Pabianicach
p. kpt Eugeniusz Debich – prezes Koła SZŻAK w Pabianicach wraz z osobami towarzyszącymi
p. Robert Adamczyk – st. kustosz/ kierownik w Muzeum Miasta Pabianic
Obecni byli również dyrektorzy szkół i media.
Przybyłych gości i panią reżyser powitał dyrektor szkoły - p. Włodzimierz Stanek. Po projekcji wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie byli także uczniowie naszej szkoły.
Pani Violetta Kardynał poprowadziła lekcję historii i patriotyzmu. Odpowiadała na pytania. Głos zabrali także goście spotkania, a słowa podziękowania przekazał dyrektor i Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 3.
Panią reżyser zaprosił, zorganizował i poprowadził spotkanie p. Sławomir Szczesio.