Odsłonięcie reprodukcji Panoramy Racławickiej
Dnia 8 października odbyło się w naszej szkole uroczyste odsłonięcie reprodukcji Panoramy Racławickiej. Ekspozycja, poświęcona jest postaci patrona naszej szkoły Tadeusza Kościuszki – wielkiego Polaka, patrioty, bohatera dwóch kontynentów. W formie dużej reprodukcji, przedstawia dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki „Panorama Racławicka”.
Oprócz obrazu zawiera opisy i historyczne wyjaśnienia fragmentów bitwy . Dzięki niej uczniowie poznają bliżej swego patrona oraz jego rolę w walce o niepodległość. Być może dla wielu będzie to również inspiracją do obejrzenia oryginału dzieła.
Uroczystego odsłonięcia Panoramy dokonała łódzka kurator oświaty Barbara Kochanowska, wiceprezydent miasta Pabianic Dariusz Wypych oraz dyrektor gimnazjum Włodzimierz Stanek, w obecności m. in. władz samorządowych, związków i organizacji działających w naszym mieście, nauczycieli i uczniów.
Autorki projektu, nauczycielki historii, panie Urszula Dzwonnik i Barbara Grzesiak, przy wsparciu dyrektora gimnazjum i pedagoga Wojciecha Kani, uzyskały pliki cyfrowe obrazu udostępnione przez Muzeum Narodowe. Wykonawcą było Studio Projektowe Artura Borowiaka.
Realizację projektu sponsorowali:
Janusz Rzeźnik z Firmy Ochroniarskiej ”Kobra „
Anna i Tomasz Frankiewiczowie z Firmy Handlowej Tomasz i Anna Frankiewicz
Marek Parteka z F.T. S. NEO –AS -TRAVEL
Marcin Paszkiewicz z firmy ”WAGOMAR”
Artur Sarnecki prezes zarządu spółki ISS Facility Services
Jerzy Błochowiak prezes zarządu PaCoBanku
Zbigniew Grabarz właściciel firmy “Ferrum”
Jacek Stępniewski właściciel firmy “Big Stone”
Część artystyczną przygotowała młodzież ze szkolnego koła historyczno- teatralnego działającego pod opieką pań: Władysławy Widz i Danuty Szumiał.
Historia dzieła

Panorama Racławicka powstała z inicjatywy Jana Styki, który w ten sposób chciał uczcić stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej. Z tej okazji we Lwowie, znajdującym się pod zaborem austriackim, zorganizowana została Powszechna Wystawa Krajowa, której patriotyczny charakter podkreślić miała prezentacja pierwszej polskiej panoramy. Do współpracy zaproszono m.in. znanego batalistę Wojciecha Kossaka.
Artyści przed przystąpieniem do pracy starannie się do niej przygotowali. Rozpoznali topografię miejsca walk w Racławicach, gdzie powstały szkice do obrazu. Zapoznali się ze stanem wiedzy historycznej o bitwie, umundurowaniem i uzbrojeniem wojsk obu walczących stron. Wskazówek udzielali dwaj wybitni historycy: Tadeusz Korzon i Konstanty Górski.
Dzieło powstawało we Lwowie. Malarze 26 sierpnia 1893 roku przystąpili do pracy nad płótnem o rozmiarach 15x114 m (120 m obwodu). Często trzeba było zmieniać założenia kompozycyjne i przemalowywać już gotowe partie obrazu. Pracę artyści ukończyli 28 maja 1894 roku.
Po urządzeniu sztucznego terenu Panoramę Racławicką udostępniono do zwiedzania 5 czerwca 1894 roku, wraz z otwarciem Powszechnej Wystawy Krajowej. Dzieło od początku zyskało uznanie publiczności i było ważną atrakcją Lwowa, gdzie do 1944 roku, z wyjątkiem jednej podróży do Budapesztu, cały czas je eksponowano.
W 1946 roku malowidło zostało przekazane do Wrocławia wraz z częścią lwowskich zbiorów muzealnych i księgozbioru Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Ponownie Panoramę Racławicką udostępniono społeczeństwu 14 czerwca 1985 roku.

Płótno przedstawia pamiętną bitwę powstańców pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami carycy Katarzyny II pod Racławicami w dniu 4 kwietnia 1794 roku, a głównie decydującą fazę bitwy, gdy po obronnych walkach powstańców na wzgórzu dziemięrzyckim, Kościuszko poderwał do szturmu na baterię dział rosyjskich oddział złożony z dopiero co powołanych pod broń podkrakowskich chłopów, którzy uzbrojeni byli w kosy i piki. Szturm zakończył się zwycięstwem oddziału kosynierów, z którego najbardziej zasłużyli się: Wojciech Głowacki i Stanisław Świstacki. Później toczyły się jeszcze ostre starcia piechoty i kawalerii, po których wojska rosyjskie wycofały się z miejsca bitwy.