Znak pamięci - objęliśmy patronat nad Związkiem Sybiraków - Koło w Pabianicach.
SYBIR to umowna nazwa wszystkich miejsc zesłań Polaków w ramach represyjnej polityki caratu rosyjskiego, a następnie ZSRR.
Wszystkich zesłańców określa się mianem Sybiraków.
Nieliczni z nich jeszcze żyją w naszym mieście, tworząc koło - najmniejszą strukturę Związku Sybiraków.
WIOSNĄ 2007 r. z inicjatywy dyrektora GIMNAZJUM nr 3 p. Włodzimierza Stanka nawiązano kontakt z prezesem Koła w Pabianicach
p. JANEM KWIATKOWSKIM.
Spotkania i rozmowy prowadził p. Andrzej Pasiński i p. Sławomir Szczesio. Ich rezultatem była decyzja o podjęciu współpracy i objęcia patronatem Koła Sybiraków w Pabianicach.
Aktu podpisania i wymiany "Deklaracji współpracy" dokonano w dniu 14 września 2007 r. w przededniu Ogólnopolskiego Dnia Sybiraka obchodzonego 17 września.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandarów Koła Sybiraków i Szkoły.
"Losy Wasze, Waszego pokolenia, każdego z osobna to cząstka wielkiej, bardzo dramatycznej i niestety tragicznej karty historii narodu" - to słowa wypowiedziane przez Dyrektora Szkoły p. WŁODZIMIERZA STANKA we wprowadzeniu do uroczystości.
Następnie przywitał przybyłych gości p. Zbigniew Dychto - prezydenta Miasta Pabianic, p. Jacka Barasińskiego - naczelnika Wydziału reprezentującego Starostę Pabianickiego, p. Sebastiana Bryndziaka - przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, ks. prałata Jana Szubę - duchowego opiekuna Szkoły, p. Teresę Frątczak - przewodniczącą SOLIDARNOŚCI Nauczycielskiej w Pabianicach, kpt. Eugeniusza Debicha - przewodniczącego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Pabianicach, p. Stanisława JURKINA - prezesa Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków, p. Jana Kwiatkowskiego - prezesa Koła w Pabianicach wraz z osobami towarzyszącymi, a także przybyłych przedstawicieli Szkół, organizacji społecznych i placówek kulturalnych miasta.
Po wystąpieniu Prezesa Pabianickiego Koła Związku Sybiraków p. Jana Kwiatkowskiego przedstawiciele młodzieży odczytali deklarację współpracy i objęcia patronatem, którą podpisali przedstawiciele władz Samorządowych Miasta i Powiatu oraz Dyrektora Szkoły i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wystąpienia gości podkreślały ważność i wartość dokonanego aktu.
Jako pamiątkę spotkania prezes Oddziału Łódzkiego p. S. Jurkin przekazał Dyrektorowi Szkoły okolicznościowe wydawnictwa książkowe, które wzbogacą księgozbiór biblioteki Szkoły.
Bogate w treść i ciepłe życzenia skierowane do Sybiraków oraz kwiaty były potwierdzeniem wypowiedzianych słów.
Ogromne wrażenie na zebranych wywarł okolicznościowy program słowno-muzyczny przygotowany przez Klub Miłośników Kultury i Sztuki pod kierunkiem p. Wioletty Sobieraj i p. Moniki Jaworskiej.
Końcowym akcentem spotkania było zwiedzanie wystawy przygotowanej przez IPN oddział w Łodzi "Ocaleni z nieludzkiej ziemi. Losy uchodźstwa polskiego w ZSRR w latach 1942-1950".
Uroczystość przygotował z ogromnym zaangażowaniem i wysiłkiem p. Andrzej Pasiński, a poprowadził p. Sławomir Szczesio.

Zdjęcia zbiór własny oraz dzięki uprzejmości Nowego Życia Pabianic