UCZNIOWIE Z KLASĄ
Działając zgodnie z regulaminem Programu „ Uczniowie z klasą”, 25 kwietnia 2008 r. autorzy zorganizowali wspólną prezentację wszystkich projektów, która odbyła się w sali audiowizualnej.
Obok koleżanek i kolegów z naszego gimnazjum, zaszczycili nas również swoją obecnością:
- pani Maria Nowicka – ŚZŻAK Koło w Pabianicach
- pan Piotr Szymczak i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pabianicach
- pani Katarzyna Dumka i uczniowie Gimnazjum nr 2 w Pabianicach
- pani Magdalena Małczak – dziennikarka „ Nowego Życia Pabianic”
- pan Włodzimierz Stanek - dyrektor naszego gimnazjum

Informacja o programie
Organizatorami programu „Szkoła z klasą”/ „ Uczniowie z klasą” są: „Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Agory, Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności.
Podstawą programu jest projekt edukacyjny. Program daje pełną swobodę podejmowania zadań w ramach trzech kategorii tematycznych:
1. Badam świat
2. Jestem twórcą
3. Pomagam innym
Tak więc uczestnicząc w projekcie można być badaczem (przyrody, historii, społeczeństwa), twórcą (pisarzem, reżyserem, malarzem), społecznikiem (pracować na rzecz innych ludzi i otoczenia).
Program jest dla uczniów ambitnych, ciekawych świata, z artystyczną duszą, zacięciem społecznikowskim. Ma służyć rozwijaniu zainteresowań, aktywności, rozwiązywania problemów, współdziałania, odpowiedzialności nie tylko za własne poczynania, ale też za zespół. Uczy szukania, gromadzenia i selekcjonowania informacji. Ćwiczy umiejętności trudne do rozwijania na szkolnych lekcjach: rozwiązywania problemów, prób badania naukowego i eksperymentowania.

II edycja programu „Uczniowie z klasą”
Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie naszej szkoły, działając w ramach Klubu Europejskiego, realizowali projekty po kierunkiem nauczycieli opiekunów – p. U. Dzwonnik, p. B. Grzesiak, p. J. Marczuk.

Tematyka realizowanych projektów i ich autorzy:
„Historia i osiągnięcia rodów fabrykanckich Kruche i Enderów”
Mateusz Cieślak
Marta Gwiazdowska
Aneta Woźniak
Piotr Zieliński
Damian Gras

„ Pabianice – nasze miasto” – film o naszym mieście
Weronika Chmielewska
Nikoletta Karolczak
Michał Jarzyna

„Polacy o komunizmie”
Karolina Dembowska
Michał Góra
Iga Giernat
Magdalena Krysiak
opiekun p. Urszula Dzwonnik

„Dzieje dworu kapituły krakowskiej w Pabianicach”
Martyna Zakrzewska
Maria Jończyk
opiekun p. Jolanta Marczuk

„Widok z okna. Cztery pory roku w Pabianicach”
Patrycja Kazimierczak
Magda Zgid
opiekun p. Barbara Grzesiak

„Mniejszość żydowska w Pabianicach. Wpływ Żydów na rozwój Pabianic”
Michał Papuga
opiekun p. Barbara Grzesiak

„Jestem cząstką mojej małej ojczyzny. Pabianiczanin we współczesnym świecie”
Konrad Gawroński
Anna Wojtczak
Łukasz Grzegorzewski
Michał Sukiennik
opiekun p. Jolanta Marczuk

„Szlaki turystyczne okolic Pabianic”
Paulina Ratyńska

„Drużbice dawniej i dziś”
Justyna Przybysz
Aleksandra Szymańska

„ Folklor ziemi łódzkiej”
Katarzyna Pokładek
opiekun p. Barbara Grzesiak

Opiekunowie serdecznie dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w prezentacji uczniowskich projektów oraz samym autorom. Mamy nadzieję, że chociaż dla części uczniów, praca nad projektem będzie inspiracją do dalszych działań w tym kierunku. Dziękujemy za miłą i owocną współpracę. Zapewniamy Was, że praca z tak ambitną młodzieżą jest dla nauczyciela dużą przyjemnością i daje mu wiele satysfakcji.

Zapraszamy do współpracy w następnym roku szkolnym.
U. Dzwonnik, B. Grzesiak, J. Marczuk