Ocaleni z "nieludzkiej ziemi". Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950
wystawa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.
W ramach obchodów Dnia Sybiraka w naszej szkole w dniach od 11 do 20 września można było zwiedzić wystawę: Ocaleni z „nieludzkiej ziemi”. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942 – 50. Wystawa przygotowana została przez zespół historyków IPN Odział w Łodzi w składzie: Paweł Kowalski, Grzegorz Nawrot, Artur Ossowski, Tomasz Toborek, Janusz Wróbel. Projekt plastyczny jest dziełem Mileny Romanowskiej. Wystawę tworzyły fotografie i dokumenty pochodzące z instytucji krajowych i zagranicznych oraz uzyskane od osób prywatnych. Głównym tematem wspomnianej wystawy była epopeja polskiej ludności cywilnej, która opuściła w 1942 r. Związek Sowiecki wraz z armią gen. Władysława Andersa. Po raz pierwszy w dziejach narodu polskiego tak liczna grupa ludności polskiej znalazła się w odległych regionach świata: na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. Te egzotyczne kraje stały się miejscem zamieszkania kilkudziesięciu tysięcy dawnych mieszkańców Polski Wschodniej, okupowanej po 17 września 1939 r. przez Związek Sowiecki. W przeciągu tych kilku dni wystawę zwiedziło większość klas naszej szkoły w ramach lekcji historii lub godzin wychowawczych.
Wystawę sprowadził i opiekował się nią pan Andrzej Pasiński. Transport był możliwy dzięki pomocy pani Marii Ostrowskiej. Przy montażu wystawy pomagali pracownicy administracyjni szkoły, którym bardzo dziękujemy.