68 rocznica wywózek na Syberię
10 lutego minęła 68 rocznica pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Z tej okazji w Kościele Najświętszej Marii Panny w Pabianicach delegacje stowarzyszeń, władz samorządowych, szkół w tym naszego gimnazjum uczestniczyły w uroczystej mszy świętej. Delegacje odmówiły modlitwę pod przewodnictwem księdza kapelana Sybiraków z Łodzi ks. Ryszarda Olejnika CM, złożyły też okolicznościowe wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej te wydarzenia. Na uroczystościach obecne były władze Koła Sybiraków p. Jerzy Rossowski wiceprzewodniczący Oddziału Łódzkiego i redaktor rocznika "My Sybiracy", władze Miasta Pabianic - prezydent p. Zbigniew Dychto, przewodniczący Rady Miasta p. Grzegorz Mackiewicz, członek Rady Miasta p. Krystyna Rendecka, ksiądz proboszcz kościoła NMP ks. Jacek Gasiński, dyrektor naszego gimnazjum p. Włodzimierz Stanek, a także reprezentujący nasze gimnazjum p. Wioletta Sobieraj, p. Sławomir Szczesio i p. Andrzej Pasiński.

Po mszy wszyscy zaproszeni udali się na salkę przy plebani na mały poczęstunek. Tam też członkowie Klubu Miłośników Kultury i Sztuki z naszej szkoły przestawili okolicznościowy program słowno - muzyczny.

Masowe deportacje na Syberię i stepy Kazachstanu rozpoczęły się w lutym 1940 roku i były przeprowadzone w kilku etapach. Ogółem w trakcie akcji wywieziono ponad 1,5 mln Polaków, wśród których największą grupę stanowiły kobiety i dzieci. Pozostali to młodzież, ludzie starsi i nieliczna grupa mężczyzn. Wielu z nich nie wróciło już do ojczyzny.

Pomimo upływu lat o wywózkach pamięta mnóstwo ludzi. Przede wszystkim ci, którym udało się wrócić i ich dzieci oraz wnukowie. Dlatego co roku 10 lutego starają się uczcić pamięć tych, którzy tam pozostali i tych, którzy nie poddali się walcząc o przetrwanie.