III Turniej Historyczny : "Bitwa pabianicka 7 września 1939 roku"
Już po raz trzeci 26 września 2008 r. w ramach V WIELODYSCYPLINOWEGO RAJDU „ SZKALIEM BITWY PABIANICKIEJ 7 WRZEŚNIA 1939 ‘’ w naszej szkole odbył się TURNIEJ HISTORYCZNY i podsumowanie konkursu plastycznego. Spotkanie przygotował pan Andrzej Pasiński, współorganizatorem był Oddział PTTK.
Gościem honorowym była wiceprezes pabianickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK – p. Maria Nowicka. Zebraną młodzież reprezentującą szkoły miasta i powiatu powitała pani Jolanta Łacwik – Becht – prezes Koła Krajoznawczego PTTK.
Dyrektor szkoły – p. Włodzimierz Stanek wyraził radość z faktu, że mury Gimnazjum już po raz trzeci goszczą uczestników turnieju i życzył im udanego startu oraz zdobycia najwyższych miejsc.
Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia „ Strzelcy Kaniowscy” ubrani w mundury żołnierzy z 1939 roku omówili ich wygląd.
Pan Sławomir Szczesio – wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK wręczył nagrody uczestnikom konkursu plastycznego. Młodzież przeszła do sal i rozpoczęły się zmagania konkursowe.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w sobotę 27 września w czasie obchodów 10 URODZIN Powiatu na stadionie „Włókniarza”. Uczeń naszej szkoły Aleksander Jachowicz z kl. III A zdobył III miejsce. Gratulujemy sukcesu uczniowi i jego opiekunce – p. Ewie Widz. Pani Maria Nowicka i p. Włodzimierz Stanek zostali odznaczeni Honorową Odznaką Krajoznawczą "Szlakiem Bojowym 15 Pułku Piechoty Wilków".

27 września 2008 roku odbył się piąty wielodyscyplinowy rajd „szlakiem bitwy pabianickiej z 7 września 1939 roku”.
Wędrówka rozpoczęła się przy pomniku 15 pułku piechoty „Wilków” w Parku Wolności. Zostały tam złożone wiązanki kwiatów, a uczestnicy rajdu oddali hołd żołnierzom poległym w obronie Pabianic we wrześniu 1939 roku. Uczniowie naszego Gimnazjum wraz z opiekunami (Ewa Zawada, Katarzyna Jurek i Sławomir Szczesio) wyruszyli na trasę rajdu podczas, którego w punktach kontrolnych musieli się wykazać wiedzą z zakresu ochrony środowiska, ruchu drogowego oraz sprawnością ruchową.
Punkt mety znajdował się „na Włókniarzu” gdzie można było obejrzeć rekonstrukcję bitwy pabianickiej w wykonaniu stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy”.
Po zakończeniu pokazu nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów, a także poczęstunek turystyczny. Uczestnicy rajdu zobaczyli miejsca związane z bitwą pabianicką i działaniami wojennymi jednostek 28 DP.