Lekcja geografii, biologii i j. polskiego w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich
13 listopada 2008r. klasy 3A i 3E wraz z nauczycielami p. R. Bartosik, p. M. Bielecka, p. K. Jurek, i p. A. Rosińską brały udział w lekcji geografii, biologii i j. polskiego w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.
Rozciąga się on pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem, a jego powierzchnia z otuliną wynosi ok. 138 km2.
Bogata przeszłość geologiczna tego terenu wpłynęła na ukształtowanie się różnorodnych form geomorfologicznych (parowów, wąwozów, itp.). Szczególną uwagę zwracają występujące na całym obszarze parku głazy narzutowe przywleczone tu przez lądolód aż ze Skandynawii.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłości przyrody i wysłuchać ciekawych informacji dotyczących terenu parku. Poznali:
1. Żwirownię Teolin koło Moskwy – jest to nieeksploatowane wyrobisko, gdzie można było zobaczyć odsłonięcie geologiczne z dobrze zachowanymi profilami glebowymi, ukazującymi budowę moreny czołowej. Jest to również miejsce lęgowe dużej kolonii jaskółek dymówek.
2. Rezerwat Przyrody „Parowy Janinowskie”, tj. fragment lasu bukowego z kompleksem erozyjnych parowów o łącznej długości ok. 2,5 km. Idąc wyznaczonym szlakiem, uczniowie oglądali 70-90 letnie okazy buka zwyczajnego oraz rzadki gatunek paprotki zwyczajnej.
3. Dwór i park podworski w Byszewach. Na początku XX wieku wielokrotnie przebywał w nim Jarosław Iwaszkiewicz. Piękny krajobraz okolic Byszew, Plichtowa, Skoczewa i Dobieszkowa opisał w „Podróżach do Polski”, „Pannach z Wilka” i „Ogrodach”. Wkład J. Iwaszkiewicza w ochronę przyrody i krajobrazu górnej Moszczenicy został uhonorowany pamiątkową tablicą zamieszczoną na fasadzie dworku. W parku podworskim oglądaliśmy kilkudziesięcioletni dąb szypułkowy o nazwie „Jarosław”.
4. Cmentarz z okresu I wojny światowej położony w lesie Poćwiardówka. Kryje on prochy kilkuset żołnierzy niemieckich, rosyjskich i wielu Polaków wcielonych w szeregi armii niemieckiej. Żołnierze polegli jesienią 1914r. podczas krwawych starć nazywanych w historii „operacją łódzką”.
5. Zabytkowy, drewniany kościół w Kolonii Niesułków wyznania rzymsko-katolickiego, zbudowanego w stylu barokowym.
Mamy nadzieję, że podobne lekcje w terenie, łączące aktywny wypoczynek (spacer) i naukę, zachęcą uczniów do takiej formy zdobywania wiedzy.
 

zdjęcia: R. Bartosik


p. Katarzyna Jurek z uczniami klasy 3E

p. Marzena Bielecka z uczniami klasy 3A

Pan przewodnik omawia położenie PKWŁ

Żwirownia Teolin koło Moskwy

Dwór w Byszewach, gdzie często przebywał Jarosław Iwaszkiewicz

Pamiątkowa tablica poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi

Kilkudziesięcioletni dąb szypułkowy „Jarosław” w parku podworskim w Byszewach

Rezerwat Przyrody „Parowy Janinowskie”- przepiękny bukowy las z kompleksem erozyjnych parowów i rzadkim gatunkiem paprotki zwyczajnej

p. Renata Bartosik z uczniami

Cmentarz z okresu I wojny światowej położony w lesie Poćwiardówka