Konkurs biologiczny dla 2 klas pod hasłem „Narządy człowieka”
18.05.2009 r. w naszym gimnazjum rozpoczął się trójetapowy Konkurs biologiczny dla 2 klas pod hasłem „Narządy człowieka”. Zorganizowany został przez nauczycielki biologii - p. Renatę Bartosik i p. Mariolę Grzegorzewską. W konkursie tym rywalizowali ze sobą uczniowie 12 klas drugich.
I etap klasowy był to test wyboru dotyczący podstawowych zagadnień z anatomii i fizjologii człowieka. Uczniowie pisali go w ciągu 45 minut i maksymalnie mogli otrzymać 32 pkt. Do II etapu zakwalifikowało się po 2 – 3 uczniów z klasy z największą liczbą punktów, czyli w sumie 29 uczniów.
II etap szkolny był to test z zadaniami otwartymi, na którego rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut. Za wykonanie wszystkich zadań mogli otrzymać maksymalnie 25 pkt. Do III, finałowego etapu przeszło 3 uczniów, którzy łącznie uzyskali największą liczbę punktów w obu poprzednich etapach. Byli to: Alicja Chrzanowska z klasy 2B, która zebrała łącznie 53 pkt., Karol Przedmojski z klasy 2Ai, który uzyskał 47 pkt. i Piotr Tyran z klasy 2Ai, który zdobył 45 pkt.
W III, finałowym etapie, który odbył się 05.06.2009r. w sali konferencyjnej w obecności jury (p. L. Pietraszek, p. E. Szkudlarek i p. wicedyrektora A. Mielczarka) i uczniów z klasy 2Ai, 2B, 2M, finaliści musieli wykonać 7 różnych zadań w określonym czasie. Na przykład do planszy z podanym układem narządów przyczepiali kartki z odpowiednimi nazwami narządów; po ułożeniu puzzli odgadywali nazwę narządu i podawali jego funkcję; z worka wyciągali kość i określali jej nazwę, kształt i część szkieletu, z którego pochodzi; samodzielnie nastawiali w mikroskopie preparat, oglądali obraz i rozpoznawali tkankę; z otrzymanych elementów konstruowali model komórki nerwowej i zapisywali nazwy jej elementów; rozpoznawali również narządy z prezentacji multimedialnej. W sumie mogli uzyskać 29 punktów.
Po wykonaniu wszystkich zadań, jury podliczyło punkty z trzech etapów i ogłosiło wyniki.

Pierwsze miejsce - Alicja Chrzanowska, która uzyskała łącznie 78 pkt.,
Drugie miejsce - Karol Przedmojski, który zdobył 65 pkt.,
Trzecie miejsce – Piotr Tyran, który zebrał 63 pkt.

Zwycięskiej trójce gratulujemy wspaniałej wiedzy i życzymy wielu podobnych sukcesów w następnej klasie.

Organizatorki konkursu
p. Renata Bartosik i p. Mariola Grzegorzewska