Sesja popularno-naukowa „Polacy na Syberii”
Końcowym akcentem obchodów 80-lecia powstania Związku Sybiraków była sesja popularno-naukowa „Polacy na Syberii” zorganizowana przez naszą szkołę w dniu 17 lutego 2009 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Kościuszki.
Sesję rozpoczęło wprowadzenie sztandarów i hymn Sybiraków. Inicjator przedsięwzięcia p. Sławomir Szczesio w słowie wprowadzającym powiedział: „W zamyśle pomysłodawcy celem Sesji jest uzupełnienie deficytu prawdy o nieznanych, skrywanych faktach historycznych i Polakach na Syberii, którzy za miłość do Ojczyzny płacili ogromną cenę”.
Dyrektor Szkoły – p. Włodzimierz Stanek przedstawił w swoim wystąpieniu ścisłą współpracę z Kołem Sybiraków w Pabianicach, nad którym szkoła sprawuje patronat. Powitał także gości uczestniczących w Sesji:
p. Floriana Wlaźlaka – przewodniczącego Rady Powiatu Pabianickiego,
p. Dariusza Wypycha – zastępcę prezydenta miasta,
p. inspektora Pawła Zarychtę – Komendanta Policji Powiatowej,
ks. infułata Józefa Fijałkowskiego – delegata arcybiskupa metropolity łódzkiego, dyrektora Wydziału Katechetycznego,
p. Jerzego Błochowiaka – prezesa PACOBANKU,
p. generała Aleksandra Arkuszyńskiego – honorowego obywatela Pabianic oraz licznie przybyłych przedstawicieli organizacji społecznych, instytucji politycznych, kulturalnych i kombatanckich miasta oraz dyrektorów wszystkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy przybyli z licznymi grupami młodzieży.
List arcybiskupa metropolity łódzkiego – dyrektora Władysława Ziółka skierowany do uczestników Sesji odczytał ksiądz infułat Józef Fijałkowski – Dyrektor Wydziału Katechetycznego. Jednocześnie w swoim wystąpieniu pogratulował organizatorom Gimnazjum nr 3 i wskazał na wielką wartość takich spotkań, które są lekcją historii, pamięci i patriotyzmu.
Pierwszym prelegentem był p. doktor Janusz Wróbel z OBEP IPN w Łodzi, którzy w sposób zwięzły przedstawił losy Polaków w ZSRR w latach 1939-1945.
Pan Wojciech Marciniak – doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił losy życia głównego prelegenta – p. Feliksa Milana – który przez 10 lat przebywał w obozie internowania na Syberii w Kołymie.
Młodzież zgotowała zesłańcowi gorącą owację. Następnie w ciszy i skupieniu uczestnicy wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów naszego Gimnazjum pod opieką p. Małgorzaty Brzezińskiej, p. Moniki Jaworskiej i p. Anny Dziuby.
Chwila dla organizatorów to czas przeznaczony na odznaczenia. Decyzją Zarządu Głównego Związku Sybiraków odznaczenia otrzymali:
p. Andrzej Pasiński – nauczyciel historii w Gimnazjum nr 3,
p. Ryszard Szaławiło – przedsiębiorca,
p. Dariusz Wypych – zastępca prezydenta miasta Pabianic,
p. Radosław Żurawski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
W imieniu odznaczonych i władz miasta z-ca prezydenta miasta p. Dariusz Wypych podziękował za odznaczenia i pogratulował pomysłodawcy i inicjatorom Sesji. Wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne p. Sławomirowi Szczesio i p. Andrzejowi Pasińskiemu.
Końcowym akcentem Sesji było otwarcie wystawy „Polacy na Syberii” – sprowadzonej z Krakowa przez p. Artura Ossowskiego z OBPE IPN z Łodzi i p. Andrzeja Pasińskiego – nauczyciela historii naszej szkoły. Otwarcia wystawy dokonał: p. Artur Ossowski z OBPE IPN w Łodzi, p. Dariusz Wypych z-ca prezydenta miasta Pabianic i p. Jan Kwiatkowski – prezesa Koła Sybiraków w Pabianicach.
Dyrekcja szkoły dziękuje inicjatorom Sesji, nauczycielom zaangażowanym w jej przygotowanie oraz pracownikom administracji i obsługi na czele z p. Jarosławem Gabarą.
Podziękowania kierujemy do p. Beaty Debich, za przygotowanie oryginalnej, ciekawej dekoracji i p. Andrzeja Pasińskiego za ogrom pracy włożonej w sprowadzenie i montaż wystawy „Polacy na Syberii”.
Sesję zorganizowano pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty – p. Wiesławy Zewald i zastępcy prezydenta Pabianic p. Dariusza Wypycha.