Obchody rocznicy 17 września
17 września 1939 roku to pamiętny dzień w historii Polski- Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczypospolitej, zadając zdradziecki cios w plecy, którego konsekwencje były skrytobójcze morderstwa bez wyroku, masowe przesiedlenia i deportacje na Syberie trwające do 1956 roku, które nie oszczędziły nawet dzieci.

Symbolami tych zbrodni ludobójstwa jest Katyń i wiele innych miejsc.
Po latach ,,niepamięci’’ i zakłamywania historii możemy dziś przekazać młodemu pokoleniu prawdę o tamtych nieludzkich czasach.
Miejskie obchody pamięci o tych wydarzeniach rozpoczęły się w Gimnazjum nr 3 przy tablicy upamiętniającej zesłanych na Syberię.

Liczna grupa młodzieży uczestniczyła w okolicznościowym apelu przygotowanym przez p. Sławomira Szczesio.
Prawdę o tamtych czasach przekazał młodzieży nauczyciel historii – p. Andrzej Pasiński.
Młodzież wraz z p. dyrektorem Włodzimierzem Stankiem i delegacją Związku Sybiraków z p. prezesem Janem Kwiatkowskim złożyła pod tablicą wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.
Minuta ciszy zakończyła uroczysty apel.
Ten pierwszy apel przed tablicą Sybiraków niech stanie się tradycją.

Miejska uroczystość odbyła się o godz. 12.00 na Cmentarzu Katolickim przy symbolicznej mogile Sybiraków.
Zgromadziła władze powiatu, miasta, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji politycznych, kombatanckich, społecznych i młodzież (nasza szkoła reprezentowała najliczniejsza grupa). Uroczystość poprowadził Prezydent miasta p. Zbigniew Dychto. Delegacje i osoby indywidualne złożyły kwiaty. Zapłonęły znicze pamięci.
Opiekunami młodzieży byli p. Wojciech Kania i p. Sławomir Szczesio.