Konkurs „Był taki Wrzesień…”
Wrzesień w naszym mieście obfitował w imprezy i uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Na zakończenie tych obchodów odbył się 29 września 2009 r. w Miejskim Ośrodku Kultury drużynowy finał Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego
z historii, języka polskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Był taki Wrzesień…” zorganizowany dla upamiętnienia 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Organizatorami konkursu byli: Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego, Gimnazjum nr 3 i II Liceum Ogólnokształcące w Pabianicach.
Tematyka konkursu obejmowała dzieje państwa polskiego w latach 1939-1940 na tle dziejów powszechnych oraz ich obraz w literaturze i publicystyce tego okresu, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Pabianic i innych miejscowości powiatu pabianickiego.
Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna wyłoniona w czerwcowych eliminacjach szkolnych w składzie: Michalina Jaros, Agnieszka Rucińska i Iwetta Tomaszewska (wszystkie z kl. III c). Drużynę przygotowywała do konkursu p. Jolanta Marczuk.
W powiatowym finale rywalizowało 6 drużyn z gimnazjów i liceów rozwiązując 10 zadań z historii i j. polskiego. Nasza reprezentacja okazała się najlepsza i zajęła I miejsce, drużyna z II LO zajęła II miejsce, a miejsce III gimnazjaliści z Piątkowiska.
Finał powiatowego konkursu uświetniła przygotowana przez młodzież z II LO w Pabianicach część artystyczna poświęcona wydarzeniom 1939 r.