DZIECI NA SYBERII
To sesja popularno-naukowa zorganizowana przez Gimnazjum nr 3 pod patronatem zastępcy prezydenta miasta p. Małgorzaty Biegajło.
Odbyło się dnia 24 września 2009r w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Wprowadzenie sztandarów i HYMN SYBIRAKÓW rozpoczęły Sesję.
Uroczystego otwarcia dokonała p. Małgorzata Biegajło - zastępca prezydenta miasta. Przedstawiła zebranym cele Sesji oraz znaczenie w wychowaniu patriotycznym. Dyrektor Gimnazjum nr 3 p. Włodzimierz Stanek powitał uczestników Sesji - przybyłą młodzież i gości;
p. Zbigniewa Dychto - prezydenta miasta Pabianic
p. Grzegorza Mackiewicza – przewodniczącego Rady Miejskiej w Pabianicach
p. Krzysztofa Haburę - starostę powiatu pabianickiego
p. Floriana Wlaźlaka – przewodniczącego Rady Powiatu
p. dr Janusza Wróbla - przedstawiciela IPN w Łodzi
p. Sławomira Lucjana Szczesio – przewodniczącego Klubu Historycznego w Pabianicach
oraz przedstawicieli organizacji politycznych kombatanckich, społecznych, związkowych, emerytów, stowarzyszeń, mediów oraz młodzież reprezentującą szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne przybyłe wraz z dyrektorami i nauczycielami.
Sesję rozpoczęła projekcja dokumentalnego, krótkometrażowego filmu w reżyserii p. Michała Waszyńskiego wyprodukowanego w 1943r.
Losy dzieci zesłanych na Syberię przedstawił p. dr Janusz Wróbel z IPN w Łodzi. O swoich przeżyciach dziecka-zesłańca w sposób sugestywny i pełen wzruszenia opowiadał p. Mikołaj Maciejewski.
Kolejny element Sesji to odznaczenia Decyzją Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.
HONOROWE KRZYŻE SYBIRAKA  otrzymali:
p. Krzysztof Habura - starosta powiatu pabianickiego
p. Grzegorz Mackiewicz - przewodniczący Rady Miejskiej w Pabianicach
p. Zbigniew Dychto - prezydent miasta Pabianic
Aktu odznaczenia dokonali: p. Teresa Patrzyczna - członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie i p. Jan Kwiatkowski - prezes Koła w Pabianicach.
W imieniu odznaczonych podziękował i podzielił się refleksją o współpracy ze Związkami Sybiraków p. Krzysztof Habura. Dopełnieniem słów prelekcji był przejmujący w treści, pięknie wykonany przez młodzież szkoły program artystyczny przygotowany przez p. Małgorzatę Brzezińską i p. Moniką Jaworską.
Podsumowania Sesji dokonał p. Zbigniew Dychto - prezydent miasta. W swej wypowiedzi wskazał na jej wielką wartość merytoryczną i wychowawczą. Podziękował szkole za organizację Sesji i podejmowanie działania o charakterze patriotycznym w ubiegłych latach.
Dyrektor Szkoły pogratulował odznaczonym w ciepłych słowach, podziękował przybyłym gościom, młodzieży reprezentującej szkoły miasta, instytucjom współpracującym przy organizacji Sesji oraz nauczycielom p. Beacie Debich, p. Elżbiecie Milczarek, p. Annie Dziubie, p. Wojciechowi Kani, p. Andrzejowi Pasińskiemu, p. Justynie Zbierkowskiej i p. Magdalenie Pinterze.
Pomysłodawcą i organizatorem Sesji ,,Dzieci na Syberii’’ był p. Sławomir Szczesio.