Lekcja biblioteczna o temacie „Czytanie poprzez dotyk”
W dniu 17 listopada 2009 r. uczniowie klasy 1Bi wraz z wychowawczynią, panią Renatą Bartosik i nauczycielem wspierającym, panią Elżbietą Milczarek brali udział w lekcji bibliotecznej o temacie „Czytanie poprzez dotyk”.
Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o życiu Louisa Braille’a, twórcy alfabetu Braille'a, umożliwiającego zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.
Dzieci mogły obejrzeć wystawę przedmiotów (mapy, opakowania po lekarstwach, przyrządy do mierzenia, układ okresowy pierwiastków itp.) i wiele książek pisanych tym językiem. Próbowali przy zamkniętych oczach stwierdzić, czy czytanie poprzez dotyk jest łatwe. Wrażenia były różne.
Była to bardzo pouczająca lekcja. Przybliżyła pojęcie tolerancji i akceptacji inności ludzi. Uświadomiła, że osobom niewidomym nie jest łatwo żyć w naszym kraju i jeśli jest okazja, trzeba im pomóc. Oni po prostu żyją wśród nas i na to powinniśmy być wyczuleni.

Tekst i zdjęcia Renata Bartosik