Miejski Rajd Ekologiczny
Dnia 20.04.2010 r. odbył się Miejski Rajd Ekologiczny dla klas VI szkół podstawowych i klas I gimnazjum, którego organizatorami byli: Urząd Miejski w Pabianicach, Szkoła Podstawowa nr 5, Terenowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy MOK-u i EKO – REGION sp. z o.o. w Bełchatowie. Głównym celem rajdu było poszerzanie wiedzy na temat segregacji i selektywnej zbiórki odpadów, rozwijanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz integracja międzyszkolna uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Nasze gimnazjum reprezentowała klasa integracyjna 1B z wychowawczynią panią Renatą Bartosik i nauczycielem wspierającym panią Elżbietą Milczarek.
Start rajdu odbył się na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury im. Zbigniewa Herberta, ul. Kościuszki 14, gdzie uczniowie zostawili przyniesione ze sobą białe i kolorowe szklane opakowania (zebraliśmy 70kg). Następne punkty rajdu to: punkt skupu złomu TRANSPOL, ul. Wspólna 4/6, boisko szkolne SP nr 5, ul. Zamkowa 65, miejsce przed budynkiem oddziału Eko – Region, ul. Traugutta 6a. Uczniowie na trasie rajdu (3,5 km) musieli wykazać się wiedzą ekologiczną, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i działalności spółki Eko – Region oraz umiarkowaną kondycją fizyczną i inwencją twórczą. Po wykonaniu wszystkich zadań wróciliśmy do budynku MOK-u, gdzie czekał na nas słodki poczęstunek, projekcja filmów przyrodniczych oraz ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Miło mi poinformować, że nasze Gimnazjum ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 5, zajęło pierwsze miejsce, wygrywając odtwarzacz DVD i jednodniową wycieczkę. Każdy z uczniów otrzymał dyplom uczestnictwa w rajdzie.

Tekst i zdjęcia Renata Bartosik

Klasa 1Bi uczestnicząca w Miejskim Rajdzie Ekologicznym

Ważenie przyniesionych szklanych butelek i słoików

Segregowanie butelek i słoików ze względu na kolor szkła i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników