Wycieczka – Nagroda dla klasy 1Bi
W dniu 13 maja 2010 r. uczniowie klasy 1Bi wraz z wychowawczynią panią Renatą Bartosik i panią Justyną Zbierkowską oraz uczniowie VI klas Szkoły Podstawowej nr 5 w Pabianicach, odebrali nagrodę (jednodniową wycieczkę) za zajęcie I miejsca w Miejskim Rajdzie Ekologicznym.
Zwiedzaliśmy 390 – metrowy schron kolejowy (15m szeroki przy podstawie i 9m wysoki), perony, rampy, obiekty techniczne, podziemne kanały, a przede wszystkim militarne elementy okresu II wojny światowej znajdujący się na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Konewka. Znajduje się tam 9 obiektowy kompleks poniemieckich schronów (bunkrów), który jest unikatowy na skalę europejską.
Poza interesującą lekcją historii mieliśmy możliwość spacerować i podziwiać Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim. Swoją nazwę wziął od krasowych źródeł, które dzięki skałom wapiennym sprawiają, że woda wygląda na niebieską.
W ramach odpoczynku i regeneracji sił zjedliśmy kiełbaski upieczone w ognisku znajdującym się na terenie Skansenu Rzeki Pilicy. Na zakończenie pan przewodnik oprowadził nas po Skansenie opowiadając o Przełamaniu Linii Pilicy przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Oglądaliśmy również różne urządzenia militarne (czołgi, działa, wozy pancerne itp. wyłowione z dna rzeki Pilicy).

Tekst i zdjęcia: Renata Bartosik