Szkolenia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
W dniu 23.11.2011r. nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali w naszym Gimnazjum szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Lekcje odbywały się w ramach edukacji zdrowotnej, która jest w programie wychowania fizycznego.
Zajęcia przeprowadzili ratownicy z Ochotniczego Sztabu Ratownictwa Medycznego. W szkoleniach wzięły udział następujące klasy: 3a, 3b, 3e, 3f, 3g, 3h, 2c, 2d, 2f, 2h, 1b, 1f. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładów na temat pierwszej pomocy, ale mogli również, pod okiem profesjonalistów, popróbować masażu serca, sztucznego oddychania, unieruchamiania połamanych kończyn. Dowiedzieli się także jak ratować topielców, ludzi wyciągniętych z pożarów czy ludzi dławiących się.
Wszyscy musimy pamiętać, że pierwsza pomoc przedmedyczna to bardzo często jedyna pomoc, jaką możemy udzielić poszkodowanej osobie, bez względu na to czy miała wypadek, czy zasłabła na przystanku. Od tego, czy tej pomocy udzielimy, najczęściej zależy to, czy ta osoba przeżyje i uda jej się wrócić do zdrowia. To duża odpowiedzialność, więc warto ćwiczyć swoje umiejętności w pomaganiu.