Konkurs marynistyczny ,,Polska leży nad Bałtykiem”
Jak co roku Gimnazjum nr 3 wytypowało kilkana¶cie osób, które wzięły udział w konkursie marynistycznym pt. ,,Polska leży nad Bałtykiem”. Wygrał go w naszej szkole Kamil Jahn z klasy 3E. Nagrod± był tygodniowy rejs po Morzu Bałtyckim w terminie 23-30.06.2011r.
Był też jeden warunek, który Kamil musiał spełnić już po rejsie, w szkole. Była to prezentacja, która miała zachęcić uczniów klas drugich do wzięcia udziału w konkursie. Prezentacja odbyła się w dniu 18.11. Na pokaz przybyła prezydent miasta p. Małgorzata Biegajło, Dyrektor Gimnazjum p. Włodzimierz Stanek oraz p. kapitan Krzysztof Grzegorek.

Sprawozdanie Kamila z rejsu:
Rejs zacz±ł się w miejscowo¶ci Górki Zachodnie nad morzem. Cał± dwunasto osobow± załog± dotarli¶my tam z samego rana 23 czerwca. Po przejęciu jachtu Lady-B od poprzedniej załogi, załadowaniu na jacht wszystkich bagaży i jedzenia, zostali¶my poinstruowani jak zachowywać się, i postępować na jachcie podczas złej, i dobrej pogody na morzu.
Po obiedzie wszyscy usłyszeli komendę od kapitana ,, oddać cumy” i ruszyli¶my.
Pierwszym miastem, w którym się zatrzymali¶my był Kalmar w Szwecji.
Podczas płynięcia przeżyłem chorobę morsk±, która męczy prawie wszystkich żeglarzy.
Po przycumowaniu i sklarowaniu jachtu, wszyscy wyszli¶my zwiedzić miasto.
Po powrocie wieczorem, zjedli¶my kolację i do póĽna siedzieli¶my na pokładzie jachtu i rozmawiali¶my na różne tematy. Rano po ¶niadaniu wyruszyli¶my w dalsz± podróż w kierunku Bornholmu.
Po wypłynięciu znów na pełne może na żaglach chcieli¶my je zwin±ć i wpłyn±ć do portu w Alinge na silniku. Ale się okazało, że silnik się popsuł. Pływali¶my dalej na żaglach niedaleko Alinge a starsza cze¶ć załogi naprawiała silnik. ,,Udało się” usłyszeli¶my z pod pokładu, silnik naprawiony. Mogli¶my więc wpłyn±ć do portu w Alinge. My młodzi żeglarze wraz z dwójk± opiekunów wysiedli¶my w porcie i mieli¶my 4 godziny na zwiedzenie Alinge i latarni morskiej, byłego kamieniołomu oraz na to aby¶my przeszli na drug± stronę Bornholmu gdzie miał na nas czekać jacht Lady-B z reszt± załogi.
Gdy dotarli¶my na drug± stronę Bornholmu czekali na nas. Wsiedli¶my i jeszcze tego samego popołudnia byli¶my na pięknej, małej wyspie niedaleko Bornholmu - Christianø.
Wieczorem zwiedzali¶my wyspę i ogl±dali¶my przepiękny zachód słońca nad Christianø. Następnego dnia w południe wyruszyli¶my w kierunku Kołobrzegu. I już drugiego dnia żeglugi dotarli¶my do portu w Kołobrzegu.
Po obiedzie poszli¶my na plaże gdzie się ¶wietnie bawili¶my w morzu. Potem spacer po ulicach Kołobrzegu i następnego dnia nast±piła zmiana załogi. Niestety musieli¶my już zakończyć nasz rejs i wrócić do Pabianic.