„Jasełka” w naszej szkole
Boże Narodzenie dla większości z nas to najpiękniejszy i najbardziej oczekiwany okres w roku. Zgodnie z wielowiekową tradycją obchodzimy je niezwykle uroczyście, pamiętając o wszystkich związanych z nim obyczajach i przesądach. Boże Narodzenie to także „Jasełka”.
Najprostsza definicja hasła “Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych.
Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
W naszej szkole wystawiliśmy „Jasełka” pt.: „Brama do nieba jest ciasna”.
W przedstawieniu występowali: Archanioł Gabriel, Maryja, Elżbieta Józef, pasterze, trzej mędrcy (Kacper, Melchior i Baltazar), św. Piotr, uczeń, nauczycielka, zakonnica, ksiądz, człowiek ubogi, biznesmen, pielęgniarka, dziennikarka, Anioł, narratorzy, chór i mała orkiestra szkolna.
Przedstawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Krzysztofik i p. Marka Słowika. Część muzyczną przygotowała p. Wioletta Sobieraj. Dekoracje wykonała p. Beata Debich.
Ciekawy scenariusz z głębokim przesłaniem, odniesienie do współczesnych sytuacji, piękne dekoracje i kostiumy oraz kolędy i świąteczne piosenki złożyły się na całość wspaniale wprowadzającą w nastrój Bożego Narodzenia i zachęcającą, by je przeżyć głęboko. Na zakończenie nie zabrakło życzeń kierowanych do nauczycieli, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi. Przedstawienie skłoniło do refleksji i ożywiło wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne.