2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA
05 lutego 2013r w Łódzkim Domu Kultury odbyła się konferencja inaugurująca Rok Juliana Tuwima „Łódzkie z Tuwimem 2013”. Nas – redaktorów „Gimnazety” nie mogło tam zabraknąć. Patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Łódzkiego – p. Witold Stępień. Cała uroczystość została zorganizowana przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Podczas konferencji przypomnieliśmy sobie twórczość i ciekawostki z życia poety.
W sesji pierwszej O człowieku – o poecie głos zabrał p. Ryszard Bonisławski – Senator RP, wybitny znawca miasta, który oprowadził nas z Tuwimem po Łodzi i regionie. Światopogląd poety przybliżył dr hab. prof. Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Cieślak. O grach językowych Tuwima opowiadała dr Renata Jagodzińska z WODN w Łodzi, a na zakończenie prof. dr hab. Barbara Wolska z Uniwersytetu Łódzkiego dokonała wnikliwej analizy jednego z wierszy poety.
Druga część spotkania była poświęcona obchodom Roku Tuwima w Łódzkiem i stanowiła okazję do dyskusji dla wszystkich środowisk zaangażowanych w organizację Roku: samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych, szkół oraz mieszkańców regionu. Zaproszenie organizatorów przyjęli m.in. p. Marcel Szytenchelm – aktor, animator kultury, inicjator Dni Tuwima i Dni Reymonta, p. Włodzimierz Adamiak – Prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, pomysłodawca akcji „Urodziny Tuwima”, p. Andrzej Strąk – Dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury, które koordynuje Rok Tuwima w Łodzi.
Opiekę nad uczniami sprawowała p. Urszula Węgrzyn-Skrzydlewska, a organizacją zajęła się p. Agnieszka Jaworska.