Jubileusz 50-lecia Szkoły

15 października 2013r. był szczególny w historii naszej szkoły. Tego dnia bowiem obchodziliśmy jubileusz powstania naszej 50-latki. Dokładnie 3 września 1963r. w budynku Szkoły Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Pabianicach po raz pierwszy zadzwonił dzwonek. Do nowych pomieszczeń mogło wejść ponad sześciuset uczniów. W 1982r.rozpoczęto budowę drugiego skrzydła szkoły, a w 1999r. utworzono Gimnazjum nr 3 im. Tadeusza Kościuszki.
Na uroczystość zostali zaproszeni liczni goście: Prezydent Miasta Pabianic, p. Zbigniew Dychto, Zastępca Prezydenta Miasta Pabianic, p. Grzegorz Mackiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej, p. Dariusz Wypych, Przewodnicząca Komisji Infrastruktury Społecznej i Gospodarczej, p. Aleksandra Stasiak, Skarbnik Miasta Pabianic, p. Elżbieta Pluta, Sekretarz Miasta Pabianic, p. Paweł Rózga, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, p. Waldemar Boryń, Kierownik Referatu Planowania i Analiz Ekonomicznych, p. Mariola Nowak, Kierownik Referatu Edukacji i Sportu, p. Mirosław Niepsuj, dyrektorzy pabianickich przedszkoli, gimnazjów, WSHE w Pabianicach i instytucji kulturalno-oświatowych: Muzeum Miasta Pabianic, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodyczngo, Kurator Oświaty, p. Jan Kamiński, poseł na Sejm RP, p. Marek Matuszewski, Prezydent Miasta Pabianic w latach 2002-2006, p. prof. Jan Berner, była wiceprezydent, p. Krystyna Rendecka, przedstawiciele związków zawodowych: ZNP i NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele duchowieństwa: ks. bp Jan Cieślar i proboszcz parafii św. Mateusza, ks. Henryk Eliasz.
Ponadto w murach naszej szkoły gościliśmy byłych dyrektorów i wicedyrektorów Szkoły Podstawowej nr 16 i Gimnazjum nr 3 w Pabianicach, emerytowaną kadrę pedagogiczną, grono nauczycieli uczące obecnie, pracowników administracji, absolwentów, rodziców i społeczność uczniowską.
Główne obchody święta szkoły miały miejsce na dużej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część oficjalna: przemówienia i gratulacje gości, wręczanie przez Prezydenta Miasta Pabianic nagród i stypendiów naukowych dla najzdolniejszych uczniów, przyznanie nagród przez Dyrektora Gimnazjum nr 3 w Pabianicach p. Włodzimierza Stanka.
Po niej nastąpiła część artystyczna, która została przygotowana przez młodzież z naszej szkoły pod kierunkiem polonistek: p. Marzenny Bieleckiej, p. Moniki Jaworskiej i p. Izabeli Zakrzewskiej oraz nauczycielki muzyki, p. Wioletty Sobieraj. Za dekoracje odpowiedzialna była p. Beata Debich, nauczycielka plastyki. Montaż słowno-muzyczny był wzbogacony prezentacją multimedialną, na którą składały się m.in. archiwalne zdjęcia z życia naszej jubilatki. Przygotowała ją p. Jolanta Marczuk.
Całą uroczystość prowadzili Alicja Krasińska i Jakub Jersak z kl. III e, recytatorami zaś byli: Magdalena Czestkowska (IIa), Maciej Łaski (IIa), Agnieszka Mackiewicz (IIc), Aleksandra Parafiniuk (IIc), Krystian Paszkiewicz (IIc), Karolina Skrobiszewska (IIc), Magdalena Śmiech (IIc), Anna Wajszczyk (IIi) i Aleksandra Zakrzewska (IIc). Szkolny chór reprezentowały: Agata Brzozowska (IIb), Aleksandra Dąbrowska, Karolina Krawczyk, Sandra Maciejewska, Natalia Madaj, Nikol Marczak, Zuzanna Mruczek i Aneta Szalewska (II d), Julia Nowak (II f), Katarzyna Kloze, Aleksandra Kozieł, Klaudia Malinowska, Daria Przybysz, Aleksandra Starowicz, Klaudia Szewczyk, Maria Świątek (II g), Katarzyna Duda i Karolina Strózik (III f), Klaudia Becht, Ewelina Grzanka, Sandra Kail, Justna Maćkowiak, Julia Pomykała (III h), Aleksandra Komorowska, Aleksandra Kulińska i Magdalena Pękala (III i). Oprawę muzyczną zapewnili: Magdalena Czestkowska (IIa), Paweł Florczuk (IIg) i Natalia Wierzbowska (III i). Obsługą sprzętu ICT zajął się Damian Doliwka (IIa).
Na stołówce odbyła się część nieoficjalna. Przy jubileuszowym torcie wszyscy goście mogli odbyć podróż sentymentalną, powspominać dawne czasy, przypomnieć sobie lata nauki i pracy w dawnej Szkole Podstawowej nr 16 i obejrzeć film, zrealizowany specjalnie na tę uroczystość przez uczniów Gimnazjum nr 3, przy współpracy opiekunek Szkolnego Klubu Filmowego, p. Agnieszki Jaworskiej i p. Urszuli Węgrzyn-Skrzydlewskiej.

W obchody jubileuszu 50-lecia szkoły było zaangażowanych mnóstwo nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców, byłych absolwentów i uczniów. Nie sposób wymienić tu każdego z osobna.
Dyrekcja Gimnazjum nr 3 w Pabianicach wszystkim serdecznie dziękuje. Do zobaczenia za następnych 50 lat!