XIV Gimnazjada Europejska
25 marca 2015 r. odbył się XIV konkurs powiatowy Gimnazjada Europejska zorganizowany przez Klub Europejski, działający pod opieką p. Barbary Grzesiak i p. Jolanty Marczuk w Gimnazjum nr 3 im. Tadeusza Kościuszki.
Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Pabianickiego. Zgodnie z ogólnoeuropejską kampanią informacyjną, zorganizowaną przez Komisję Europejską, konkurs odbył się pod hasłami: Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015.
Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się znajomością geografii i historii Polski, tematyki integracji Polski z Unią Europejską, korzyści Polski z przystąpienia do UE, wiedzą o UE i jej symbolach na poziomie wykraczającym poza program gimnazjum. W konkursie wzięło udział 6 drużyn 3 – osobowych z gimnazjów Powiatu Pabianickiego.
Konkurs był przeprowadzony w formie teleturnieju, w III turach:
• I tura – uczestniczące drużyny odpowiadały na te same pytania,
• II tura – drużyny losowały pytania za 1 lub 2 punkty,
• III tura – drużyny wypełniały takie same zadania.

Ostateczne wyniki Gimnazjady były następujące:
I miejsce – drużyna z Gimnazjum w składzie: Klaudia Oset, Andrzej Borzyński, Marcel Kuropatwa, opiekunem był p. Piotr Szymczak,
II miejsce – drużyna z Gimnazjum nr 1 w Pabianicach w składzie: Michalina Śliwińska, Ksenia Jakubiak, Magda Klimek, opiekunem była p. Ewa Filipowska,
III miejsce – drużyna z Gimnazjum nr 3 w Pabianicach w składzie: Sandra Kobylarczyk, Patryk Kosmala, Kacper Pawluk, opiekunem był p. Andrzej Pasiński.

Nagrody dla zwycięzców i upominki dla wszystkich uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Pabianicach, Pan Piotr Polak, poseł na Sejm Rzeczypospolitej, anonimowy fundator oraz Gimnazjum nr 3. Pan Piotr Polak ufundował również wycieczkę do Warszawy do Sejmu drużynie, która zajęła III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i materiały informacyjne o Unii Europejskiej.
Dziękujemy za udział i gratulujemy naszym uczniom

tekst i foto: Jolanta Marczuk