Szkolny Klub Ratownictwa
W dniu 14 marca br. w godzinach 12-16 odbyły się pierwsze zajęcia Szkolnego Klubu Ratownictwa w GIMNAZJUM Nr3 w Pabianicach. Szkolenie przygotowano i rozłożono na 18 godzin. Na zajęciach wybrano osoby, które będą na terenie szkoły reprezentować KLUB i reprezentantem tego Klubu został Jakub Kozłowski (III H) oraz do pomocy wybrano uczniów: Karolina Grzegórz (IIIC), Patrycja Rogozińska (III C), Hubert Grala (III H), Alicja Staszek (III H) oraz Agata Brzozowska (III B), które wyraziły chęć pracy i pomocy wszystkim uczniom z Klubu Ratownictwa. Tym samym jako wolontariusze zobowiązali się do podnoszenia swojej wiedzy, chęć niesienia pomocy wszystkim w potrzebie oraz działać niezwłocznie widząc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Po zdanym egzaminie na koniec szkolenia oraz uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego podstawowe umiejętności z udzielania pierwszej pomocy będą mogły fachowo wspomagać działania ratowniczo-medyczne na terenie szkoły oraz po za nią współdziałać z różnymi jednostkami ratowniczymi aż do przekazania poszkodowanego tym służbom.
Wolontariusz/ratownik uczeń Szkolnego Klubu nabędzie wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłych u dorosłych i dzieci niezależnie od ich przyczyny. Będzie przygotowany do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym m.in.: oceny stanu pacjenta w celu postępowania, układania pacjenta w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń, prowadzenia podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci, bez przyrządowego przywracania drożności dróg oddechowych itd. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia, Oświaty oraz wytycznymi obowiązującymi z 18 października 2010 r. Europejska Rady Resuscytacji.
Wszystkie osoby zainteresowane tematem ratownictwa proszone są o kontakt z Jakubem Kozłowskim.