Kolorowa Chemia

W dniu 8 marca 2017r odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z  „Kolorową Chemią”, którym uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Zajęcia w formie pokazu przygotowali pracownicy naukowi  Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Magdalena Małecka i dr Piotr Zeliger. Wśród niezwykle ciekawych doświadczeń największe zainteresowanie wzbudziła tzw. „reakcja zegarowa”, w której mieszanina reakcyjna zmieniała zabarwienie z bezbarwnej na granatową w krótkich odstępach czasu, a także hodowla kryształów w szkle wodnym i krystalizacja jodku ołowiu(II), w której powstały, podobne do złota, połyskujące kryształy. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać doświadczenie polegające na napełnianiu balonów tlenkiem węgla (IV) powstającym w reakcji sody z kwasem octowym, obserwować zachowanie „suchego lodu”, otrzymywanie „sztucznej krwi” i działanie „atramentu sympatycznego”. Pokaz  był bardzo atrakcyjny i stanowił dla uczniów inspirującą przygodę.

tekst i foto: Dorota Tosik