Wycieczka szkolna klas pierwszych do Trójmiasta

W dniach 24 -26 maja 2017r.  klasy naszego Gimnazjum: 1B, 1C, 1E uczestniczyły w wycieczce szkolnej zwiedzając Pobrzeże Gdańskie i Żuławy Wiślane. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Zamek w Malborku – największą tego typu ceglaną budowlę na świecie. Uczniowie zapoznali się z historią zakonu krzyżackiego, który rozpoczął budowę zamku w XIII wieku. W tym samym dniu odwiedziliśmy miejsce pamięci - obóz zagłady Stutthof. Tragiczne historie więźniów i ich męczeńska śmierć długo pozostaną w pamięci młodzieży.

Drugiego dnia przy pięknej pogodzie zwiedzaliśmy Gdańsk (Westerplatte, Starówkę nad Motławą, Bazylikę Mariacką, Centrum Solidarności, Pomnik Poległych Stoczniowców). Wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Krótki wypad na sopockie molo i słodki deser na deptaku był wspaniałym akcentem naszego pobytu nad Bałtykiem.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Fromborka – grodu Kopernika. Widok z wieży na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną dostarczył niezapomnianych wrażeń. W zasięgu wzroku widzieliśmy Krynicę Morską oraz Federację Rosyjską.  W Katedrze w Fromborku odnaleziono fragmenty szkieletu Mikołaja Kopernika, co udało się potwierdzać badaniami DNA. Mieliśmy okazję zatrzymać się przy grobie astronoma.

Wieczorami chodziliśmy na plażę w Stegnie i podziwialiśmy zachód Słońca…

Opiekunami klas były p. Izabela Zakrzewska, p. Katarzyna Jurek, p. Iwona Sokół, p. Ewa Widz.

tekst i foto: Ewa Widz