2017 – Rok Tadeusza Kościuszki

Z okazji Roku Kościuszki proklamowanego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki pod hasłem „Tadeusz Kościuszko bohater dwóch narodów” zorganizowany przez nauczycieli historii: p. Jolantę Marczuk i p. Ewę Zawadę. Patronat nad konkursem objęli: Senator RP p. Maciej Łuczak, Starosta Powiatu Pabianickiego p. Krzysztof Habura oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Konkursowi towarzyszyła wystawa historyczna o naszym bohaterze udostępniona szkole przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Po teście uczestnicy konkursu mogli wysłuchać bardzo ciekawego wykładu o Kościuszce wygłoszonego przez dr Sebastiana Adamkiewicza (pracującego we wspomnianym muzeum).
Celem konkursu było upamiętnienie 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, popularyzacja postaci Tadeusza Kościuszki i głoszonych przez niego uniwersalnych ponadczasowych idei, pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Ojczyzny oraz propagowanie godnych naśladowania patriotycznych i moralnych wzorców osobowych.
Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu Powiatu Pabianickiego. Polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu. Wzięło w nim udział 24 uczniów. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wyrównany. Musieliśmy zorganizować dogrywkę o III miejsce między czterema uczniami.
Komisja konkursowa podjęła także decyzję o nagrodzeniu ex aequo uczniów za I, II i III miejsce. Ostateczne wyniki były następujące:
I miejsce – Agata Białek z SP – 2 oraz Mikołaj Rybowski z SP – 16
II miejsce – Wojciech Białek z SP – 17 oraz Maksymilian Staniosz z SP – 17
III miejsce – Iga Adach z SP – 16 oraz Kacper Górski z SP – 17
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Senatora RP, Starostę Pabianickiego oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom przygotowujący uczniów wręczono dyplomy i podziękowania. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom.

tekst i foto: Jolanta Marczuk