CYBERPRZEMOC

Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważną kwestią społeczną. Wyniki badań pokazują, że przemocy w sieci doświadcza ponad połowa dzieci w Polsce! Specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić. Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy szkół.
W klasie, szatni, czy na boisku szkolnym dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Coraz częściej też „tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci.
Projekt edukacyjny z zakresu Cyberprzemocy był  prowadzony przez pedagogów szkolnych p. Magdalenę Pinterę-Wall oraz p. Milenę Skrobek.
Dnia 13 kwietnia 2018 roku wynik swojej pracy zaprezentowali prelegenci z klasy IIf rdzennica Patrycja Rzepkowska oraz uczeń Gabriel Jackowski. Zajęcia były wzbogacone o udział kierownika Zespołu ds. Nieletnich i  Patologii  asp. szt. Rafała Dzwonnika, który zapoznał młodzież z procedurą postępowania wobec sprawcy Cyberprzemocy jak i przybliżył temat prezentacji z perspektywy swojej pracy zawodowej. Funkcjonariusz Pabianickiej Komendy Powiatowej mówił o najczęściej popełnianych wykroczeniach i przestępstwach, wyjaśniał i odpowiadał na zadane pytania.

tekst i foto: M. Pintera-Wall