XVII Gimnazjada Europejska

Klub Europejski działający w Szkole Podstawowej nr 16 w Pabianicach pod opieką p. Jolanty Marczuk zorganizował 6 czerwca 2018 r. XVII edycję konkursu powiatowego Gimnazjada Europejska pod hasłem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 „Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”
Współorganizatorem oraz fundatorem nagród był starosta powiatu pabianickiego Pan Krzysztof Habura. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundował również senator RP Pan Maciej Łuczak.
Uczniowie biorący udział w konkursie powinni wykazać się znajomością geografii i historii Polski, najważniejszych zabytków kultury polskiej i europejskiej, wkładem polskiej kultury do dziedzictwa kulturowego Europy, tematyki integracji Polski z Unią Europejską,  wiedzą o UE (historii, instytucjach) i jej działalności, symbolach UE na poziomie wykraczającym poza programy szkolne.
W konkursie uczestniczyło 5 drużyn (3-osobowych) z klas gimnazjalnych powiatu pabianickiego. Uczestnicy konkursu odpowiedzieli łącznie na 19 pytań i zrobili 6 zadań przygotowanych przez organizatorów. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu tematyki unijnej.
Wyniki konkursu były następujące:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 16 w Pabianicach – Usaczew Barbara, Olejnik Dagmara, Plesińska Wiktoria, opiekun – p. Andrzej Pasiński

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 16 w Pabianicach – Borowiecka Julia, Strusińska Martyna, Śmiech Katarzyna, opiekun – p. Jolanta Marczuk

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pabianicach – Birnbaum Kamil, Wądołowski Adam, Maciejewski Filip, opiekun – p. Ewa Filipowska

Nagrody wręczali przedstawiciele starostwa powiatu pabianickiego oraz biura senatora RP Pan Maciej Łuczaka. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Podziękowania od organizatorów otrzymali również Pan Krzysztof Habura i Pan Maciej Łuczak. Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczniom

tekst i foto: J. Marczuk