Dzień Sybiraka

W dniu 18 września 2018 r. odbyły się w szkole miejsko-powiatowe obchody Dnia Sybiraka.  Na uroczystości obecny był Senatora RP p. Maciej Łuczak oraz władze miasta z Prezydentem Pabianic Panem Grzegorzem Mackiewiczem na czele, przedstawiciele władz powiatu, władze Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków i Koła terenowego Związku Sybiraków w Pabianicach, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach, oraz delegacja Policji.
Zebrani wysłuchali krótkiego programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów klas 3B i 3C ostatniego rocznika gimnazjum pod kierunkiem p. Wioletty Sobieraj, p. Ewy Zawady i p. Andrzeja Pasińskiego.

Szczególną chwilą uroczystości było odznaczenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 16 w Pabianicach, p. Włodzimierza Stanka, „Złotą Odznaką za zasługi dla Związku Sybiraków” nadanej postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
Na zakończenie złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą tragiczny los 1, 5 mln rodaków wywiezionych na Syberię. Za symboliczną datę wywózek uznaje się 17.09.1939 r. czyli dzień ataku Rosji Sowieckiej na Polskę.

tekst i foto: E. Zawada,
A. Pasiński