Być Jak Ignacy

„Być Jak Ignacy” to wyjątkowy program edukacyjny, stworzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, który objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja polskich naukowców i wynalazców. Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli i uczniów klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych.
Tego wyzwania podjęli się uczniowie klasy IB. Przez kilka miesięcy, podczas dodatkowych zajęć kółka naukowego, poznawali biografie, odkrycia i wynalazki czterech polskich naukowców:
Jana Szczepanika - wynalazcy nazywanego „polskim Edisonem”, autora kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków,
Kazimierza Funka – wybitnego badacz i twórcy nauki o witaminach,
Mariana Rejewskiego – kryptologa, który złamał kod Enigmy,
Henryka Manguskiego – polskiego inżyniera, który przyczynił się do powstania krótkofalówki.
Dzięki zaangażowaniu dzieci i ich rodziców oraz spotkań z ekspertami zajęcia nie tylko pozwalały na poznanie wynalazców, ale przede wszystkim samemu stanie się odkrywcą niezwykłych tajemnic.
Podczas zajęć udało się skonstruować model Enigmy, działające telefony czy odnaleźć ukryte witaminy. Często uczniowie korzystali z nowoczesnych technologii, pozwalających na rozszerzenie czy testowanie pomysłów, ale także do komunikacji z ekspertami.
Pierwszakom z IB udało się także wziąć udział w prawdziwym Escape Room, dotyczącym trzech wielkich matematyków i kryptologów. Z wszystkimi zadaniami poradzili sobie znakomicie.
Jako podsumowanie działań uczniowie przygotowali pracę konkursową, w której wykorzystali, poznaną na zajęciach, metodę poklatkową.
Mali odkrywcy uczyli i bawili się świetnie. Zresztą zdjęcia mówią same za siebie. Zapraszamy do obejrzenia.

tekst i foto: A. Herszel-Pościk