31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 4 miliony osób rocznie – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Dane wskazują, że co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów.
Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole podjęte zostały działania edukacyjno-informacyjne na temat skutków zdrowotnych palenia tytoniu. Udostępniono uczniom materiały poglądowe w postaci ulotek i broszurek. Natomiast na łączniku szkoły zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów dotyczące szkodliwości palenia papierosów.
Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych  przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież.

tekst i foto: M. Pintera-Wall