I Szkolny Konkurs Programowania

Nauka programowania dla najmłodszych pomaga zrozumieć współczesny świat, który otacza dzieci – to jak działają urządzenia elektroniczne i jak wykorzystać technologie w twórczy sposób. Pozwala również rozwinąć umiejętność logicznego i efektywnego myślenia w kontekście rzeczy niezwiązanych z informatyką. Dodatkowo, często wykorzystywana metoda pracy w grupach i tworzenie wspólnych projektów pomaga rozwinąć w dzieciach umiejętność pracy grupowej, wykorzystać potencjał całej grupy, zabierać głos w dyskusji, dzielić się zadaniami.
30 maja w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Programowania offline „Programować każdy może” . Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań informatycznych wśród uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz stymulowanie kreatywności i logicznego myślenia. Organizatorkami  konkursu były nauczycielki klas pierwszych: Agnieszka Herszel—Pościk i Magdalena Ściegienka.
Uczestnikami konkursu są przedstawiciele uczniów z każdej klasy pierwszej szkoły podstawowej (po 4 osoby), którzy nie uczestniczyli w zajęciach z programowania organizowanych na terenie szkoły. Każda drużyna składała się z czterech uczestników, którzy musieli rozwiązać pięć zadań. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie grupa otrzymywała punkty 1—4 w zależności od szybkości i poprawności jego wykonania.
Zadania konkursowe, z którymi zmierzyli się uczestnicy to:
Gdzie się ukrywa? - poszukiwanie na siatce współrzędnych obrazków i rozkodowanie za ich pomocą hasła.
Zaprogramowany spacer - przejście od punktu A do punktu B według zakodowanej drogi (ułożonej ze strzałek kierunkowych).
Zakodowany obrazek - pokolorowanie określonych w kodzie współrzędnych pól, które utworzyły obrazek.
Błędny kod - znalezienie w podanym kolorowym kodzie błędu i ułożenie prawidłowego.
Duszki - połączenie w parę dwóch duszków w tym samym kolorze za pomocą trasy ułożonej z kubeczków.
Najlepiej z zadaniami poradzili sobie Antosia, Gabrysia, Sandra i Gracjan.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Dodatkowo zwycięska drużyna otrzymała tytuł „ Mistrza programowania”.

Jeszcze raz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

tekst: A. Herszel-Pościk, Magdalena Ściegienka
foto: E. Jeż