Zabawy z panem Janem Brzechwą - wiersze o zwierzętach

W czwartek i piątek 21, 22 listopada 2019r. pierwsze godziny lekcyjne w naszej bibliotece należały do klas drugich i trzecich. Uczniowie brali udział w zabawach czytelniczych pt. „Zabawy z panem Janem Brzechwą - wiersze o zwierzętach”.
Dzieci krótko zapoznały się z postacią pisarza a następnie przystąpiły do słuchania wierszy  czytanych przez nauczyciela oraz piosenek, które powstały na podstawie twórczości Jana Brzechwy. W ten sposób uczniowie poznali wiersze: „ Koziołeczek”, „Kwoka”, „Szpak i sowa”, „Kaczka dziwaczka”, „Żaba”, „Zoo”.
Uczestnicy zabawy mieli do dyspozycji egzemplarze książek  „Brzechwa dzieciom”, dzięki czemu wszyscy mogli śpiewać razem z Wesołymi Nutkami  z płyty „Pan Kleks”.
Następna konkurencja polegała na udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące czytanych uprzednio utworów.
Kolejną formą zabawy były kalambury. Dzieci wybierały reprezentantów grup, którzy używając jedynie gestów mieli pokazać wylosowane zwierzę.
Ostatnia zabawa polegała na próbie stworzenia wielkiej stonogi takiej jak w wierszu Brzechwy „Stonoga”.

tekst i foto: A. Rosińska