Międzynarodowy Dzień Tolerancji

„By nauczyć się tolerancji, współczucia i zrozumienia wystarczy pokochać siebie”

16 listopada na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1995 roku.
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W naszej szkole ten wyjątkowy dzień uczciliśmy w poniedziałek 18 listopada. W tym dniu rozmawialiśmy nie tylko o tolerancji w stosunku do ludzi innego koloru skóry, czy innego wyznania, ale poruszyliśmy wszystkie aspekty z tym związane. Uczmy wszystkich jak być tolerancyjnym, nie bójmy się pokazywać co oznacza zrozumienie, empatia i dobro. Wszyscy możemy bardzo wiele zdziałać. Czasami inni potrzebują tylko uśmiechu, chwili rozmowy, zrozumienia albo milczenia, niekiedy wystarczy po prostu być obok i w razie potrzeby wyciągnąć pomocną dłoń.
Święto to miało na celu:
uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Dzień ten powinien każdego z nas skłonić do refleksji i rozmowy na temat własnej postawy w odniesieniu do ludzi, z którymi żyjemy.
Dla każdego z nas Dzień Tolerancji powinien stać się okazją do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych, szczególnie przedstawicieli innych kultur, religii czy regionów świata.

tekst i foto: M. Pintera-Wall