Randka z tolerancją

,,Randka z tolerancją” – to nietuzinkowy projekt zwiększający tolerancję dzieci i młodzieży wobec innych osób. Jego wykonawcą jest grupa wolontarystyczna ,,Agrafka” przy udziale pabianickiej policji i Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Pomysł „randek” z osobami reprezentującymi grupy narażone na wykluczenie i brak tolerancji powstał z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Po kilku spotkaniach policjantów i wolontariuszy, uwzględniając diagnozę i doświadczenie zdobyte w realizacji projektu xD, został wypracowany zestaw działań mających na celu zwiększenie tolerancji dzieci i młodzieży wobec innych osób. W projekcie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, pedagodzy oraz wyjątkowi goście, którzy doświadczyli dyskryminacji i braku tolerancji.
Naszą szkołę w projekcie reprezentowała klasa 6A. Uczniowie podczas warsztatów spotkali się między innymi z osobą pochodzenia żydowskiego, osobą bezdomną i niepełnosprawną intelektualnie, jak również z Funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Ważnym elementem tego projektu były także warsztaty dla uczniów i pedagogów z komunikacji empatycznej według Marshall Rosenberga.
W ramach Dnia Tolerancji, 15 listopada na Starym Rynku w Pabianicach odbył się happening z udziałem m.in. dzieci i młodzieży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mieli ze sobą kartki z pomysłami na działania budujące tolerancję i akceptację wśród ludzi. Właśnie z tych trzymanych w górze (parami) kartek powstał MOST TOLERANCJI - „Toleruję, akceptuję”.
Zwieńczeniem projektu będzie filmik, który pokaże, że spotkanie z każdym człowiekiem może być fascynujące niczym randka. Filmik i podsumowanie projektu będą miały miejsce na Gali Wolontariatu 3 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.

tekst i foto: M. Pintera-Wall