Światowy Dzień Pszczół w SP16

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem tego dnia jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów, wynikającej z działalności człowieka.
Dlatego klasa 3B postanowiła tego dnia zwrócić uwagę wszystkich uczniów na małe pasiaste owady. Do wspólnego działania zaprosiła uczniów z klas 3A, 3C, 3D i 2D. Dzieci wspólnie rozkodowały plakat oraz miały możliwość zapoznania się z szeregiem ciekawostek dotyczących pszczół, które wyszukali uczniowie klasy 3B.
Klasa 3B bierze udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Bee Happy”. Partnerami w projekcie naszych uczniów są dzieci z Polski, Turcji, Cypru i Grecji. Oprócz przygotowania osi czasu z historią pszczół, dzieci miały możliwość wykonania łąki techniką origami, zapoznania się z „Bajką o odważnej pszczole”, przygotowały domki dla owadów, założyły kwietne łąki (jedną na klasowym parapecie i drugą na szkolnym trawniku), poznały życie pszczół i ich zwyczaje, uczestniczyły w wirtualnym spotkaniu z właścicielami pasieki, malowały łąkę w czasie rzeczywistym na wirtualnej tablicy wspólnie ze swoimi partnerami w projekcie i programowały roboty, by odwzorowywały tańce pszczół. Zdobywały wiedzę poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii oraz platform (nearpod, genially), na których nauczyciele umieszczali zadania i informacje potrzebne do zajęć. W swoich domach uczniowie przygotowali również pyszne pszczele ciasteczka, wg receptury zawartej w książce Piotra Sochy „ Pszczoły”. Udało się też rozegrać wirtualny escape room, podczas którego należało się wykazać dużą wiedzą o pszczołach i spotkać z uczniami z Tarnobrzegu, by wspólnie wymienić się doświadczeniami i wrażeniami z udziału w projekcie. Nie zabrakło też pszczelej piosenki śpiewanej po angielsku.
Dodatkowo uczniowie klasy 3B wzięli udział w zajęciach pokazowych w ramach projektu  „Kindloteka Amazon”. Ich pszczela lekcja będzie fragmentem filmu, pokazującego pracę z biblioteczką Amazon.

Jest to ostatni projekt realizowany w tym roku szkolnym. Do tej pory uczniowie klasy 3B zrealizowali i zakończyli sukcesem projekty: „Good Strat”(zdobycie Krajowej Odznaki Jakości i Międzynarodowej Odznaki Jakości), „ Kierunek bezpieczeństwo” (Krajowa Odznaka Jakości), „ Kuchcikowo” (Krajowa Odznaka Jakości) i „Encoded for fun”(Krajowa Odznaka Jakości).
Za cały rok zmagań projektowych serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom. Jesteście wspaniali!

tekst i foto: Agnieszka Herszel-Pościk
dzieci