Dzień Bociana 31 maja

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. Bocian biały jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju.
Bocian biały to ukochany ptak Polaków, zwiastun wiosny, symbol szczęścia, nieodłączny element rodzimego krajobrazu. Spośród wszystkich krajów gdzie występuje, właśnie w Polsce zakłada najwięcej gniazd. Z obliczeń wynika, że gnieździ się ich blisko 50 000 par.
Święto jest pretekstem popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.
Nasza szkoła także przyłączyła się do akcji poświęconej promocji tym jakże niezwykłym ptakom. Każda klasa otrzymała maskotkę pluszowego bociana, który od tego dnia towarzyszył klasom w rożnych ważnych dla nich uroczystościach i wydarzeniach.
Konkurs na"Imię dla bociana" został rozstrzygnięty. Solidarnie uczniowie każdej klasy wybrali imię dla swojego klasowego bociana. Propozycji było bardzo dużo, od śmiesznych i zabawnych po nietypowe i zaskakujące. Ostatecznie jury zdecydowało, że nasz szkolny bociek będzie nazywać się "Baśka”. Pomysłodawcą imienia dla boćka są uczniowie z klasy 3B z wychowawcą p. Agnieszką Herszel-Pościk.
Serdecznie gratulujemy klasie 3 B pomysłu i zwycięstwa.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
bocian