Dzień Ziemi 2021

Przywróć naszą Ziemię” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia.

Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.
W czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi. Jednak ekolodzy przekonują, że i w tym czasie warto zastanowić się nad środowiskiem, a do globalnych zmian mogą przyczynić się drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać! Zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia każdy z nas może przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych. Małe rzeczy liczą się, gdy robią je miliony!!!!!
 
7 rzeczy, które możesz zrobić dla Ziemi:
Ogranicz zużycie plastiku. Czy wiesz, że w ciągu roku w morzach i oceanach ląduje ponad 8 milionów ton plastiku?
Oszczędzaj wodę. Słodka woda jest niezwykle cennym zasobem, którego z roku na rok ubywa. Do 2030r. blisko połowa mieszkańców Ziemi może mieć ograniczony dostęp do wody pitnej. Zwróć uwagę ile wody marnujesz każdego dnia!
Zamień samochód na rower.
Ogranicz spożycie mięsa. Czy wiesz, że produkcja mięsa generuje więcej CO2 niż cały sektor transportu, a do wyprodukowania 1kg wołowiny potrzeba aż 14500 litrów wody? !
Kupuj z głową! Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce wśród branż najbardziej zanieczyszczających środowisko .
Nie marnuj żywności. Każdego roku marnujemy w Polsce ok. 235 kg żywności na osobę.
Zaangażuj się, trzeba dbać o środowisko naturalne. W przeciwnym razie przyszłe pokolenia czystą planetę zobaczą tylko na zdjęciach.

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania” Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
· odmawiaj (refuse),
· ograniczaj (reduce),
· wykorzystaj ponownie (reuse),
· recyklinguj (recycle),
· kompostuj (rot).

tekst i foto: M. Pintera-Wall
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi