22 maja - Dzień Praw Zwierząt

22 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Praw Zwierząt. Data ta nawiązuje do uchwalenia 22 maja 1997 roku przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim o prawie do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności. Od tego momentu nikt nie ma wątpliwości, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
W tym roku Dzień Praw Zwierząt obchodzimy „zdalnie”. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie, jakie prawa mają zwierzęta, a właściciele zwierząt, jakie mają obowiązki wobec swoich pupili. Chętni uczniowie przesłali zdjęcia swoich rysunków i zdjęcia swoich zwierzęcych przyjaciół. Fotorelacja z tej akcji znajduje się poniżej w galerii.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom!

tekst i foto: M. Pintera-Wall
zwierzęta