Kampania „Działaj z imPETem!”

W bieżącym roku szkolnym przyłączyliśmy się do trzeciej edycji Programu Edukacyjnego dla Szkół „Działaj z imPETem!.
Działaj z imPETem! To projekt edukacyjny, który swoimi działaniami zachęca wszystkich do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególny nacisk kładziony jest na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych.
Edukując uczniów jesteśmy w stanie krzewić eko podstawy i tworzyć eko nawyki już od najmłodszych lat. Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.
Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt ponad podziałami którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET.
Opakowania typu butelka PET są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. Rocznie na polski rynek trafia ich ponad 200 tysięcy ton. Poddawanych recyklingowi jest ok. 50 % z nich, pozostałe trafiają na składowiska lub do spalenia. Tymczasem, PET to doskonałe tworzywo do przetworzenia. Odpowiednio zagospodarowane może otrzymać drugie życie w postaci kolejnego opakowania (tzw. rPET) lub znaleźć zastosowanie w przemyśle odzieżowym, czy meblarskim. Już z 5 butelek PET można zrobić torbę na zakupy, a 35 wystarczy, aby wyprodukować bluzę polar.
Kampania „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę uczniów na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.
Nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie ,, Działaj z imPETem ''. W ramach różnych działań uczniowie wraz z wychowawcami wykonali rysunki dotyczące segregacji odpadów, zbieraliśmy plastikowe nakrętki, które następnie przekazywaliśmy na szczytny cel, uczniowie podczas zajęć rozszyfrowywali ukryte hasła dotyczące recyklingu  butelek PET a nawet tworzyli ubrania z tworzyw sztucznych. Ponadto w kasach były prowadzone  różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwracana była uwaga uczniów na problem prawidłowej segregacji odpadów oraz recyklingu.
Segregacja odpadów nie jest ani czasochłonna, ani trudna, a ma niewyobrażalne znaczenie dla naszej przyszłości.  Efektem końcowym był wierszyki tworzone przez uczniów  na temat  segregacji i recyklingu  butelek PET oraz kreatywne  fantastyczne prace uczniowskie z wykorzystaniem odpadów PET, które przedstawione były na  wystawie szkolnej.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
prace dzieci