Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
”Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów” – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek”.
Zachęcamy Wszystkich uczniów do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!
W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. Uczniowie online podzielili się zdjęciami swoich biblioteczek domowych i ulubionych książek. Ciekawe propozycje książek przesłali m.in.: uczennice z klasy 4A: Zuzanna Jabłońska, Barbara Fiuk i Maria Karbowiak oraz Antonina Skiba z klasy 6D i Mateusz Sobieraj z klasy 6A.
Wielu uczniów i uczennic zaangażowało się w tę akcję, za co bardzo dziękuję i zapraszam do obejrzenia galerii.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
książki