25 listopada ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy ¶wiat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w ¶wiecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem- powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Miękki, puchaty i taki z łatk±. 25 listopada swoje ¶więto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezast±piona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Mi¶. Mimo coraz nowocze¶niejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dzi¶, wszystkim jest potrzebny Mi¶!”

Gar¶ć misiowych faktów
¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setn± rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcze¶niej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedĽwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierz±tko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze ¶wiadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedĽwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, któr± czytał producent zabawek…
Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazw± Teddy Bear, która dzi¶ w języku angielskim jest okre¶leniem wszystkich pluszowych misiów.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
misie