Światowy Dzień Bez Papierosa

Palenie papierosów to jedna z największych plag współczesnego świata. Mówi się, że będzie jedną z dwóch - obok cukrzycy - najgroźniejszych epidemii XXI wieku.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wylicza, że średnio co 8 sekund jeden palacz na świecie umiera z powodu wdychania dymu papierosowego. Światowy Dzień Bez Papierosa, który - jak co roku - przypada 31 maja, to dodatkowa motywacja do rzucenia tego szkodliwego nałogu. Międzynarodowym symbolem święta są świeże kwiaty w popielniczkach.
Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole podjęte zostały działania edukacyjno-informacyjne na temat skutków zdrowotnych palenia tytoniu. Udostępniono uczniom materiały poglądowe w postaci ulotek i broszurek. Natomiast na korytarzu szkolnym zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów dotyczące szkodliwości palenia papierosów.
Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez młodzież. W tym dniu warto zatrzymać się i zastanowić jakie są negatywne konsekwencje palenia papierosów.

tekst i foto: M. Pintera-Wall