Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokument który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.
Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym dniu i realizują aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły i przedszkola nie pozostają obojętne na los dzieci w Jemenie i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF. W tym wyjątkowym dniu, dzieci wykorzystały w podejmowanych działaniach niebieski kolor UNICEF, jako symbol solidarności z rówieśnikami, którym pomoc niesie UNICEF.
Co roku zachęcamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.
To świetny moment na upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
prace dzieci