Dzień Sybiraka

W piątek 18 września w naszej szkole odbyła się miejska uroczystość z okazji ataku  Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. oraz Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. Przed tablicą poświęconą Sybirakom ustawiły się poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 16, Pabianickiego Koła Związku Sybiraków.  Na uroczystości obecne były władze miasta i powiatu, przedstawiciele władz Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków i Koła terenowego Związku Sybiraków w Pabianicach, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach.
Przybyłych gości i uczniów przywitała dyrektor szkoły p. Ilona Paszkiewicz. Zebrani wysłuchali krótkiego programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy VII B. Opiekunami byli p. Ewa Zawada oraz p. Andrzej Pasiński. Następnie głos w imieniu Sybiraków zabrał Prezes Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków p. Stanisław Jurkin oraz Prezes Związku Sybiraków koło w Pabianicach p. Ryszard Szałowiło. Na zakończenieuroczystości delegacje złożyły kwiaty przed tablicą Sybiraków.

tekst i foto: E. Zawada
poczet sztandarowy