„Wiwat maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj!” - 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 231 rocznice uchwalenia przez Sejm Wielki „Ustawy Rządowej”, czyli pierwszej w Europie konstytucji.
Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. była próbą przeprowadzenia reform ustrojowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które miały na celu wzmocnienie państwa. Niestety, sytuacja międzynarodowa i słabość militarna Polski przyczyniły się do obalenia konstytucji w 1792 r. i kolejnych rozbiorów, a w konsekwencji upadku państwa.
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza PRL zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.
W montażu słowno - muzycznym wystąpili uczniowie:
Emilia Bartłomiejczyk 2a, Julia Słowik 2a, Natalia Niemczyk 2a, Jakub Słowik 4d, Filip Stanek 4d, Julia Sobczak 4 d, Katarzyna Pondel 4d, Natalia Adamska 4 c, Zuzanna Stępińska 4 c, Abigail Jaros 5b, Laura Prościewicz - Banaś 5 c, Natalia Zacharko 5 c, Nadia Bartkiewicz 5 c - fagot, Antonina Skiba 7d - fortepian.
Prowadzące : Nina Andrzejczak 8 b, Klaudia Raczyńska 8b.
Uczniów przygotowali panie: Wioletta Sobieraj, Marzenna Bielecka, Ewa Zawada oraz pan Andrzej Pasiński; dekoracje wykonała pani Oksana Pastuszka.

tekst i foto: A. Pasiński
akademia