Klasa 1c odkrywa pabianickie legendy

W piątek (25.03) uczniowie klasy 1c wybrali się po raz kolejny do Muzeum Miasta Pabianic. Tym razem poznawali pabianickie legendy, oglądali przedmioty i miejsca nawiązujące do opowieści.
Dzięki temu dowiedzieli się co wspólnego ma miód z kościołem św. Mateusza, a Pabianice z Krakowem. Poznali też legendy dotyczące Napoleona i skradzionej pieczęci. Oczywiście nie zabrakło odwiedzin w dworskich piwnicach i związanej z nimi tajemnicy Pabianki. Przy okazji młodzi historycy nauczyli się orientowania mapy i czytania planów dworu.
Po powrocie do szkoły uczniowie przygotowali i nagrali teatrzyki kamishibai o powstaniu Pabianic i podarowaniu włości pabiańskich kapitule krakowskiej oraz „o diable, który w imć Pana Durajskiego się zamienił”.
To kolejne spotkanie z historią Pabianic uczniów klasy 1c i na pewno nie ostatnie.

tekst i foto: A. Herszel-Pościk
dzieci w muzeum