Sadzenie żonkili

Akcja „Żonkile” to ważny symbol przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile
Żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkil ma kolor symbolu nadziei.
Dnia 21 marca cała społeczność uczniowska przyłączyła się do akcji sadzenia żonkili przed budynkiem szkoły. Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil- międzynarodowy symbol nadziei. Sadzenie cebulek żonkili to gest solidarności i wzajemnej pomocy.
Dziękujemy uczniom, którzy przynieśli do szkoły cebulki kwiatów oraz tym, którzy wnieśli swój wkład w akcję sadzenia. Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać aż kwiaty wyrosną.

tekst i foto: M. Pintera-Wall