Akcja „Żonkile”- ocalić od zapomnienia

Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. To już druga odsłona naszej szkolnej akcji dotyczącej wybuchu powstania w getcie warszawskim. W marcu posadziliśmy wokół całej szkoły sadzonki żonkili.
Tym razem klasy 1a, 1c, 1d, 2a, 2c i 3d uczestniczyły w lekcjach opartych na scenariuszach przygotowanych przez specjalistów z Muzeum Polin. Uczniowie poznali przepiękne opowiadania napisane specjalnie na potrzeby zajęć przez znakomitych polskich autorów książek dla dzieci:
Pawła Beręsewicza „Strasznie strasznie”, Zofię Stanecką „ Pamięć drobinek” i Justynę Bednarek „ Historia pewnej ulicy”.
Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat wysłuchanych tekstów, wskazaliśmy na cechy charakteru postaci, takich jak: empatia, odwaga, miłość, troska o najbliższych, szacunek do drugiego człowieka. Zwróciliśmy uwagę na ważne słowa jednej z bohaterek, która przekonuje nas jak wielkim skarbem jest zwyczajne, spokojne życie. Ułożyliśmy w grupach kolejność wydarzeń.
Pierwszaki z klasy 1c wybrali się na spacer śladami dawnych mieszkańców naszego miasta. Najpierw wspólnie z tatą Zosi odwiedziliśmy cmentarz żydowski, a następnie ruszyliśmy szlakiem dawnej dzielnicy żydowskiej. Podczas spaceru szukaliśmy śladów dawnych mieszkańców naszego miasta. Poznaliśmy też trudne słowa, związane z kulturą żydowską takie, jak: mezuza, macewa, rabin, Tora, jidysz. To była ważna lekcja historii dla wszystkich

tekst i foto: A. Herszel-Pościk
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie
uczniowie